Ζαχαρούλα Κασέρη

φώτο ιστοσελίδα
Emailz.kasseri@uoc.gr

Η Ζαχαρούλα Κασσέρη σπούδασε Κοινωνική Εργασία στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και έλαβε το μεταπτυχιακό της δίπλωμα από το Τμήμα Ψυχολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΜΠΣ: Κοινωνική Κλινική Ψυχολογία των Εξαρτήσεων). Το 2011 ανακηρύχτηκε διδάκτωρ Κοινωνικής Εργασίας (Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης). Ο τίτλος της διδακτορικής της διατριβής είναι «Η θεραπεία απεξάρτησης γυναικών υπό το πρίσμα της ενδυναμωτικής- φεμινιστικής κοινωνικής εργασίας». Αξιοποιώντας ως πλαίσιο θεωρητικής ευαισθητοποίησης την ενδυναμωτική-φεμινιστική κοινωνική εργασία, η διδακτορική της διατριβή εστιάζει στις δυσκολίες και στους αποκλεισμούς που βιώνουν οι γυναίκες χρήστριες ψυχοδραστικών ουσιών κατά την παραμονή τους σε θεραπευτικά προγράμματα απεξάρτησης. Έχει πολυετή εργασιακή εμπειρία ως κοινωνική λειτουργός στον χώρο της ειδικής εκπαίδευσης και της αντιμετώπισης των ψυχοκοινωνικών προβλημάτων. Από το 2017 εργάζεται στο Τμήμα Ψυχολογίας (Πανεπιστήμιο Κρήτης) ως μέλος του Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.). Έχει διδάξει μαθήματα σχετικά μετην ποιοτική έρευνα, την κοινωνική εργασία και τις εξαρτήσεις σε προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών. Είναι συνεπιμελήτρια ενός συλλογικού τόμου που ασχολείται με ζητήματα ετερότητας στην εκπαίδευση, ενώ κείμενά της έχουν δημοσιευτεί σε επιστημονικά περιοδικά και συλλογικούς τόμους. Έχει λάβει μέρος σε συνέδρια και επιστημονικές εκδηλώσεις. Είναι μέλος δικτύου γυναικών ακαδημαϊκών που δραστηριοποιούνται στο πεδίο της κοινωνικής εργασίας στη Νοτιοανατολική Ευρώπη (South East European Women Academic Leadership Network). Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται σε ζητήματα εξαρτήσεων από ψυχοδραστικές ουσίες και αλκοόλ, κοινωνικής εργασίας και ποιοτικής μεθοδολογίας έρευνας. Στην παρούσα φάση είναι μέλος ερευνητικής ομάδας που συντονίζεται από το Πανεπιστήμιο του Michigan (Η.Π.Α.) και μελετά τις διεργασίες επούλωσης του τραύματος σε γυναίκες που έχουν υποστεί εμπειρίες έμφυλης βίας.